„Пожелавам ви да имате по-добър и по-свободен живот от моя. Препоръчвайте ценности на децата си. Само те, не парите, могат да ги направят щастливи. Говоря от опит. Това бе, което ме удържа, във времена на нещастие.” – Лудвиг ван Бетховен
Колко ценни препоръки намираме в горните думи. Знаем за трудния живот на великия композитор, щом той заявява това, има за какво да се замислим – ценности; деца; предаване, препоръчване; опит; нещо, което те задържа в трудностите…
Има една специална и практична книга, Библията, в която намираме също изключително ценни съвети за това как да живеем реално на тази земя и да отдаваме слава на Бог като християни. Какви ценности да изпълват живота ни и какво да оставяме след нас.
Тази книга е нашият стандарт като вярващи хора, който да следваме под водителството на Божия дух.
Да надникнем в нея и да погледнем един стих:
“И тъй от Христова страна сме посланици, като че Бог чрез нас умолява; молим ви от Христова страна, примирете се с Бога,”
2 Коринтяни 5:20
1. Ние сме посланици
Посланичеството е доста отговорна позиция, представляваш друга страна, нечие управление, ползваш се също от много привилегии. Като чуя, че някой е дипломат в някоя страна, винаги си имам едно на ум: “О, той е някой на който са се доверили, той е достоен човек.”
Ние като християни се предполага да демонстрираме ценностите на Исус Христос тук, на земята.
Всяко християнско семейство и местна църква са посолства на страната на Царя.
Колко вълнуващо е това!
Това включва много ползи, както знаем, но и отговорности, работа и постоянство:
– Възпитаване и ученичество на децата от ранна възраст, което всъщност е основно за предаване на вярата на следващото поколение;
- развиване на талантите и добро образование;
- ходене в ценности и чистота на младите хора (на което наблягам в тази статия);
- Изграждане на емоционална зрялост и ученичество;
– Съработване и служене в местна църква;
- подкрепа за родителите от лидерите в църквата относно изграждане на ценностите у младите хора;
- подкрепа и доверие към лидерите в църквата, различни ментори и учители; Всички заедно и подкрепяйки се, а не изолирано, можем да демонстрираме Христовите ценности на земята:
- И други.
Още един много ценен стих:
“Впрочем, братя, молим и увещаваме ви в Господ Исус, както сте научили от нас, как трябва да се държите и да угождавате на Бога, така да преуспявате повече и повече. Защото знаете, какви заръки ви дадохме от името на Господ Исус.
Понеже това е Божията воля – вашето освещение:
да се въздържате от блудство; да знае всеки от вас, как да си вземе жена в светост и почест, не в страстна похот, както и езичниците, които не познават Бога; и да не престъпва никой, та да поврежда брата си в това нещо; защото за всичко това Бог е мъздовъздател, както ви и от по-напред казахме и уверихме.
Защото Бог не ни е призовал на нечистота, а на святост.”
1 Солунци 4:1-7 БЛБ
Забелязахте ли една специална дума тук: освещение.
Гръцката дума за освещение – hagiosmos, означава специално състояние, при което ти си отделен като чист инструмент, като безценен шедьовър на Бог, за демонстрация в този свят.
Помните ли в първия стих в началото на статията, “…като че Бог чрез нас умолява” света към промяна… чрез нашето посланичество.
Бог наистина разчита на нас да донесем надежда в този мрачен и изгубен свят, объркан и противоречив, повече от всякога.
Гледайте също и:
2. За младежите и чистотата
“А в един голям дом съдовете не са само златни и сребърни, но и дървени и пръстни; и едни са за почтена употреба, а други за непочтена. Прочее, ако някой очисти себе си от тия заблуди, той ще бъде съд за почтена употреба, осветен, полезен на стопанина, приготвен за всяко добро дело.
Но отбягвай младежките страсти; и заедно с тия, които призовават Господа от чисто сърце, следвай правдата, вярата, любовта, мира.”
2 Тимотей 2:20-22 BG1940
Със сигурност волята на Бог съгласно споменатите стихове дотук, а и според доста други, е, че Той иска да сме отделени, осветени. Или – чисти.
Чистотата, чистото сърце, включва – приемане на Христос като спасител, отделяне за Него, ученичество, ходене в освещение и сексуална чистота до брака.
Някои може би си казват, ”Е, чак пък толкова…ще си се напия в петък и това е… малко снимчици…”
Но тогава как се връзва това с нашето посланичество, с това, за което Бог разчита според словото Му – да следваме правдата, вярата, любовта, мира от чисто сърце. Трябва да се пазим и от вината също. Бог ни е спасил чрез благодат, суверенно ни е избрал по Неговата воля. Готов е и да ни прости винаги.
Някои може би си казват, ”Е, чак пък толкова…ще си се напия в петък и това е… малко снимчици…”
Но тогава как се връзва това с нашето посланичество, с това, за което Бог разчита според словото Му – да следваме правдата, вярата, любовта, мира от чисто сърце.
Трябва да се пазим и от вината също.
Бог ни е спасил чрез благодат, суверенно ни е избрал по Неговата воля. Готов е и да ни прости винаги.
““Ако изповядваме греховете си, Той е верен и праведен да ни прости греховете, и да ни очисти от всяка неправда. Ако речем, че не сме съгрешили, правим <Бога> лъжец, и Неговото слово не е в нас.”
1 Йоаново 1:9-10
“Свят човек е не този, който не може да съгрешава, а онзи, който не иска да съгрешава”, А.У.Тоузър
Ако Бог не иска да съгрешавам, и аз би трябвало да не искам. Дори и аз понякога да не искам да ходя в чистота и да не го “чувствам така”, Той не иска да съгрешавам и това е достатъчно. Няма място за дискусия.
Ходенето в освещение включва и воюване – всекидневно, постоянно! Има един враг, който мрази чистотата при младите хора, освещението, единството в брака…
Нека сме наясно с неговите тактики и да сме будни!
Гледайте също и
3. Три ключови решения за всеки воин за правдата:
- Да решиш лично за себе си – това, което искам или правя правилно ли е пред Бог, какво казва Той относно моето предизвикателство;
- Посъветвай се с по-зрял човек около теб; сподели с някого;
- Изгради “защитни кули” – дейности, които да заменят лошото предизвикателство: молитва; обаждане на приятел; четене на полезна книга, любимо хоби; любим спорт; интересен сериал.
Замислих се за всичко това с порастването на моите скъпоценни деца. Две млади дами и един тийнейджър. Знам, че темата вълнува и много други родители. Искам да съм подкрепа за тях. Няма да сме искрени, ако не си кажем, че не е лесно с младите хора. Тъкмо мислиш, че са пораснали и си казваш, “Нека им дам повече свобода, внимавай да не ги контролираш”, и врагът те успива на моменти. Внимавай и бъди буден, особено в тийнейджърската възраст на децата.
Специалисти казват, че те имат нужда точно в този момент от теб. И аз го споделям, малките деца си казват по-лесно нуждите. Юношите и младите хора не споделят толкова лесно и е нужно предразполагане и качествено време за това. Ментори, пастори и учители също могат да са голяма подкрепа в този момент. Посвещението в църковна общност и свързване с подходящи хора е ключово.
В заключение, ето какво написахме с моя съпруг на нашия син като навърши 16-сет години:
“Нашето пожелание е да скриеш дълбоко в теб Неговото слово и то да те пази и превежда през трудностите като стандарт за твоя живот.
Ако поемеш тази отговорност в живота си, ще ти е по-лесно да се справиш с всяка друга задача.
Пази Словото като перла в мидичка. А всяка перла се образува чрез нараняване на мидата и болка. Не се бой каквото и да става.
И прочетохме стиховете:
Псалм 119:9-11 НП: “Как младежът ще запази в чистота пътя си? Като спазва Твоето слово. От все сърце Те търся, не ме оставяй да се отклоня от Твоите заповеди. Скрих в сърцето си Твоето слово, за да не греша пред Тебе.”
Псалм 18:33-35 НП: “Защото Бог ме опасва със сила и ме води по непорочен път, прави краката ми като краката на елен и ме поставя на високи недостъпни места, учи ръцете ми да воюват и мишците ми да прегъват бронзов лък.”
Ние сме до теб винаги и много те обичаме. А Бог е над всичко и те е избрал с цел и посока, за да го прославиш тук на земята.“