Какво бих казал на моето 25, 35 или 45-годишно аз?
Нека да направя някои въвеждащи бележки, преди да се впусна във всяка възраст. Ще се огранича до 4 неща, които бих казал за всяка възрастова група, но както ще забележите, ще повторя същите неща на всяка възраст. Една и съща истина, но с нарастваща дълбочина.
- Ще забележите също, че тези истини се застъпват и надграждат във всяка следваща въздраст и са приоритети, в които да се развиваме и растем.
- Ще посоча основен стих, който съдържа в себе си предизвикателството на даденото десетилетие.
- Накрая, ще нахвърлям няколко мисли и за 55-годишните, защото да бъдеш на 55 и да отиваш към 65, 75, 85 години, има свои собствени уникални задачи за ученическо развитие. Вие може да сте млад, но ви окуражавам да прочетете всички десетилетия, защото имате нужда да се научите и да получите перспектива.
И така – какво бих казал на моето 25-годишно Аз?
“Този е Моят възлюбен Син, в Когото е Моето благоволение.”
– Матей 3 : 17
Пасажът, който се отнася до предизвикателството за 25-годишните идва от Матей 4 глава.
Святият Дух води Исус в пустинята, за да бъде изкушаван от дявола за 40 дена. Всеки път Исус се противопоставя на изкушението с “Писано е”
В тази пустиня Той категорично отхвърля това, което дяволът му предлага. Мисля, че това е много силен пример за всеки, който е на 25.
Първото нещо, които бих казал на всеки, който е на 25 и бих искал някой да ми беше казал на мен е:
-
1. Недей да бързаш, изгради си перспектива!
С други думи, имаш нужда от търпение. Не можеш да видиш голямата картина, не е възможно. Помисли си! Ако си на 25 и четеш това, помисли какво не си разбирал или виждал на 20-годишна или на 15-годишна възраст.
Колко много си научил за последните 5-10 години. Представи си, че са минали 40, 50 или 60 години и погледнеш към твоето 25-годишно аз. Колко много ще си видял още за тези години!
Правилно са казали, че можеш да остарееш, без да помъдрееш, но не можеш да станеш мъдър, без да остарееш.
Бог ще те поставя в трудни ситуации, Той ще те тества, ще те променя, ще те оформя. Така че имай търпение, не бързай, добий перспектива, не бъди импулсивен.
“„Не е хубаво да имаш горещо желание без знание, нито да прибързаш и да изпуснеш пътя“.
– Притчи 19 : 2
Не знаеш какво не знаеш, и не можеш да видиш големите си пропуски, когато си на 25 години.
Наистина е важно да слушаш мъдър съвет. Не да слушаш глупав съвет, както направи Ровоам във Второ летописи, 10 глава, когато взе царството от Соломон и не искаше да слуша никой, по-възрастен от него. Той послуша своите приятели връстници, взе ужасни решения и раздели царството на Израел.
Така че номер едно е да не избързваш и да добиеш перспектива.
-
2. Фокусирай се върху подготовка и обучение
В писмото си до Тимотей, апостол Павел му казва да не позволява на никой да гледа отвисоко на младостта му, но да се тренира в благочестие и да се подготвя.
“Никой да не презира твоята младост; но бъди на вярващите пример в слово, в поведение, в любов, във вяра, в чистота.“
– 1 Тимотей 4 : 12
Ти може да посещаваш курсове, семинари, библейско училище. Много неща се правят онлайн. Има много креативни възможности да се учиш и да се подготвяш. Но трябва да се учиш.
Мисля, че да бъдеш ученик е фантастично.
Отдели време да намериш страхотни ментори, да бъдеш обучаван, да бъдеш стажант, дори и да нямаш заплащане. Няма проблем, ако те третират като слуга. Повечето от нас нямат нищо против да бъдат слуги, стига хората да не ги третират като слуги.
Една от най-важните задачи на бащите и майките през втори, трети, четвърти век, която те са разбирали, е да отнемат илюзиите на всеки, които идва при тях за добиване на лесна духовност. Те са знаели, че да помогнеш на младите хора да получат мъдрост започва с това, да ги лишиш от техните илюзии, че това е нещо бързо.
Били Грейм казва, че съжалява за три грешки, които е допуснал: че не е учил достатъчно, че не се е молил достатъчно и, че е пътувал твърде много.
Никога няма да съжаляваш, че си се подготвял и учил, независимо дали го правиш в институция или сам.
-
3. Положи солидна основа за твоя духовен живот.
Изгради личните си взаимоотношения с Исус посредством:
- изучаване на Писанията;
- притихване в Божието присъствие и оставане насаме;
- молитва;
- вграждане в общност;
- даване;
- използване на твоите дарби;
- преминаване през изпитания и изкушения за изграждане на зрял характер.
“Като знаете, че изпитанието на вашата вяра произвежда твърдост.“
– Яков 1 : 3
Не можеш да отидеш в по-голяма дълбочина в познаването на Бога, ако не положиш стабилна основа. Защото не можеш да дадеш това, което не притежаваш.
Кой си ти е безкрайно по-важно от това, какво правиш.
Иска ми се да бях изградил здрава основа по-рано, някой да ми беше казал не само да се науча как да обичам Бог, но и да се науча как да обичам хората. Това беше огромна дупка, която ми е причинявала много неприятности. Не бях обучен в това да обичам добре или това, което днес наричаме емоционално здрави взаимоотношения.
Мислех, че това се случва автоматично, но не става по този начин.
-
4. Обърни внимание на твоето минало, травми и наследени модели на поведение.
Като Авраам, ти се отделяш от твоето биологично семейство и продължаваш към света на Божията цел за твоя живот.
Начинът, по който живееш в новото семейство на Исус е различен от начина, по който си живял с твоето естествено семейство.
Ти трябва да започнеш да осъзнаваш влиянието на твоята история, опитности, взаимоотношения, способност да отработваш чувствата си, твоите пристрастия и привързаности, и да работиш върху тях.
Това е гигантска крачка и е добре да започнеш това пътуване сега, докато си в зоната на 20-те си години.
Така че ако не си правил нищо или не си правил много, виж Теста за Емоционална зрялост
Тестът е 15 минути и ще ти даде добро начало в разбирането къде си, как си и какви стъпки да предприемеш.
Автор: Питър Сказеро