“Той само ме ядосва, ужасен е…!”. “Няма мира това момче …”
Майки и татковци, чували ли сте подобни думи у дома? 🙂
Или “ Кака все ми взима играчката…тя си е моя…”, разплакано се оплаква малкото момиченце.
Едва ли има родител, който да не се вълнува от взаимоотношенията между децата у дома.
Псалом 133 казва:
“Ето, колко е добро и колко угодно да живеят братя в единодушие”.
– Псалм 133: 1
Ако прочетете заедно с децата този стих, вие ще ги насърчите да разберат, че тази истина е важна.
Разбирателството, единодушието е добро и угодно пред Бог.
Има братя и сестри, които остават най-добри приятели през целия си живот, има и такива, които се виждат само на семейни събития и не са близки.
Често пъти обидите, преживени като малки остават неизяснени и тежат дълго. Но ние искаме по-добро за нашите деца, нали? Да са на една страна и сплотени, тъй като животът е дълъг и предлага изненади.
Може да си мислим, че различните темпераменти на децата също са пречка за близки взаимоотношения. Отразяват се със сигурност, но това е възможност за съработване и предизвикателство за работа, а не извинение.
Да превъзмогнем обидите от миналото и да гледаме заедно напред като семейство е голяма сила. Но как?
Различни са подходите при отделните възрасти, но има някои основни принципи:
- Можем да демонстрираме тази ценност като се отнасяме добре със собствените си братя и сестри и коментираме това с децата. Ако трябва да оправим някои взаимоотношения, сега е момента, защото децата помнят тези примери от реалния живот в нашето разширено семейство.
- Ако забележите подобрение в поведението на малките веднага използвайте момента да ги насърчите: “Браво, чудесно реагира на брат си!”. “Давай все така” и т.н.
- Понякога вашето съкровище се нуждае от помощ на практика, понеже не знае все още как точно да се държи. Само с казване, както споменахме по-горе, не става. Идете с него и му помогнете да се извини на сестра си/ брат си. Покажете му как звучат добрия тон и правилните думи. Друг път просто трябва да ги оставим сами да решат проблемите си. Бъдете чувствителни.
- Не забравяйте да прегръщате децата и всичко да става с много любов и съпричастност, първо от нас като родители. Научете ги да споделят и изразяват чувствата си, да се молите заедно.
“Тъкмо затова положете всички усилия да прибавите към вярата добродетел, към добродетелта – познание, към познанието – въздържание, към въздържанието – търпение, към търпението – благочестие, към благочестието – братски чувства, към братските чувства – любов.”
– 1Петрово 5:7
Ще завърша с една кратка молитва, с която можете да научите вашите деца да се молят:
“Господи, благодаря Ти, че е възможно да бъда добър и в единство с моята сестра/брат, защото в Библията се казва, че това е добро.
Сега му прощавам за всичко…(нека детето да каже конкретно обидата или ситуацията, за която прощава)
Искам да бъдем добри и близки приятели, за да побеждаваме заедно в живота. Решавам да се радваме, играем и забавляваме заедно…да се молим заедно.
Благодаря, че си толкова добър и ще ми помогнеш. Обичам те, Господи”.
Автор: Снежина Георгиева
1 Comment