Често пъти нашето семейство е най-голямата ни битка.
Там понякога се случват неща, за които не искаме никой да чува – братчетата се обиждат жестоко, не си дават нищо, хапят се, разливат неща и какво ли още не… Точно там е мястото, където най-много се изпускаме и в говорене, и в действия.
Но тук, у дома, може да са и най-големите насърчения и добрини, които преживяваме. Убежище, при което винаги е възможно да дойдем. Близките хора могат да бъдат безкористно приемащи, любящи и всеотдайни.
Семейството е сила и благословение от Бог.
Където и да се намираш в момента, с каквито и трудности да се сблъскваш с твоите деца, нека те насърча – всяка сложна ситуация може да се подобри. Всяка ценност може да бъде предадена. Особено в по-малка възраст.
Започни точно сега… не отлагай.
Как да предадем на децата истините, които са важни за нас като родители? – особено вълнуваща за мен тема.
Първо е важно да определим тези ценности, за да може нашата малка общност да има здрава основа и друг да не ги определя вместо нас.
Едни от вечните стойности за живота черпим от Святата Библия. Тя съдържа важни и практични насоки за живот в почтеност и доброта.
Ще спомена няколко принципа за връзката между поколенията в тази насока, към които ще се придържам при споделянето на всяка една ценност:
Истините за живота се предават с разговори, дискусии, постоянство и много търпение, а не автоматично с едно казване или извикване 🙂
Нека детето да разбере защо дадена ценност е важна за вашето семейство, да види къде го пише и да наблюдава примери за подражание.
“Възпитавай детето отрано в подходящия за него път, и то няма да се отклони от него, дори когато остарее.”
– Притчи 22:6
Например – учим детето: “У нас не лъжем”:
– Покажете му къде в Библията се казва за лъжата. Прочетете заедно тези пасажи. Насърчете го – нашите приятели също го спазват.
– Нужни са демонстрации и то първо от нас като зрели хора. Самите ние ще бъдем изпитани за всичко, което казваме. Ако казваме “не лъжи”, първо за нас важи, нали?
– Важно е да изразяваме и затвърждаваме това, което искаме да се усвои. Може в някоя ситуация да похвалиш детето: “Ей, браво, беше прям, не скри истината”, “Продължавай така, честността е важна”, “Ела да ти прочета една история за човек, който говореше само истината…”
– Да демонстрираме заедно с детето правилното нещо. Например “ Хайде да кажем на баба ти истината…няма смисъл да крием.”
– Не на последно място – изграждай у детето съпричасност, която е основа за изграждане на ценностите, основа на състраданието.
Това е голяма и трудна задача. На някои хора им е повече вродено, на други ще им трябва повече време, за да пораснат в тази посока. Съпричасността е да съчувстваш на другите, да ги разбираш какво чувстват и да си с тях. Много важно умение, което развиваме цял живот, ако желаем, разбира се. Чудесно е, ако започнем по-рано у дома.
Нека да обобщим важните принципи за предаване на ценности, понеже са ключови за усвояването им:
- да постановиш ясно ценността;
- да я демонстрираш като родител;
- да я изразяваш и затвърждаваш към детето;
- да я демонстрараш заедно с него;
- да изграждаш съпричасност у детето.
“Поуката на мъдрия е извор на живот.“
– Притчи 13:14
Всички ние като родители постоянно сме предизвикани за много ситуации с децата в “морето” от задачи.
За по-добър ефект препоръчвам, ако забележим някакъв особен пропуск в живота на малкия човек, да се фокусираме за определен период на него, без да пренебрегваме останалите, разбира се.
Когато една от нашите дъщери беше на около 6 годишна възраст, забелязахме, че си измисляше невероятни истории и послъгваше. Никога не сме толерирали подобно нещо, но ето, че и на нас се случи. Тя изпробваше нови неща и беше любопитна от ефекта 🙂
Наложиха се фокусирани разговори и дискусии за около месец-два. После нейният “експеримент” отшумя.
Изберете една важна за вашето семейство ценност и започнете с нея. Ако сте на плаж или на село, това е прекрасна възможност да прекарате повече време заедно и да подобрите отношенията си.
А в следващата си статия ще споделя за “Приятелството между братя и сестри”.
Не я пропускайте и напишете в коментарите по-долу вашите въпроси и опитности.
1 Comment